Објавено на:

Властите им удрија клоца, тие протестираат: Украинските бегалци во одбрана на владата на Петков!

t

По Софија, протестите за одбрана на бугарската влада вечерва продолжија и во Варна и во Пловдив. Интересно е што во главниот град на демонстрациите се појавија и украински граѓани. Претходно истиот ден, тие беа повикани да се приклучат „во одбрана на европска Бугарија“. Поканата дојде од организацијата „Украински дом“, која волонтира за бегалци.

Во морската престолнина луѓето почнаа да се собираат околу 18.30 часот пред општинската зграда, а во Пловдив – во 19 часот на плоштадот Саединение.

„Протест на оние кои се за морал, демократија и општество, согласно општествениот договор и вредностите на 21 век! социјалните мрежи дел од мотивите за протестот, повикувајќи ги луѓето да се појават. ПП, ДБ и БСП ги поддржуваат демонстрациите.

Очекувајте детали.

ГОЛЕМА ДЕМОНСТРАЦИЈА

Во Софија вечерва се случи обид за протест, но малку луѓе се собраа. Големите демонстрации се очекува да се одржат во понеделник. На социјалните мрежи веќе се организира организирање – 18 часот и 30 минути пред Собрание, ден пред расправите за изгласување недоверба на кабинетот. Предвидена е поворка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

“Мост” го улови бугарскиот амбасадор во Албанија:…

Продолжува бугарската пропаганда за асимилација на Македонците…

Земјоделците во Бугарија ќе блокираат патишта и…

Во Бугарија денеска почна националниот протест на…

Бугарија во паника: Пронајден дрон, не се…

Модуларна формација за отстранување муниција од поморската…

Бугарски генерал го подбра бугарското разузнавање: Зарем…

Бугарскиот генерал Атанас Атанасов, кој воедно е…

Јотова се надева дека “Македонија ќе ги…

„Мора да се искористат сите напори на…