Внимавајте од каде јадете пилешко – епидемија на птичји грип дивее во соседна Бугарија

t

Бугарските ветеринарски власти денес започнаа со уништување на преку 39.000 пилиња во селото Криво Поле, на југот на земјата, откако е потврдена епидемијата на птичји грип кај две индустриски фарми, соопшти Минко Ангелов, гувернер на Хасковската област.

Ангелов објасни дека две фарми за живина се погодени со високо патоген вирус на птичја инфлуенца тип А.

Ова е втора епидемија во селото Криво Поле од април, кога се убиено повеќе од 40.000 кокошки.

Во Европа и Азија во последните недели се прошири тежок облик на птичји грип, кој е фатален за живината.

Птичјиот грип не може да се пренесе преку храна, но постојат случаи на зараза кај луѓе што предизвика загрижениост кај епидемиолозите, пренесува Танјуг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЛАВРОВ ДОАЃА ВО МАКЕДОНИЈА! Бугарија го отвори…

Бугарија го отвори својот воздушен простор со…

МЗ: Над 50 илјади граѓани примиле вакцина…

Министерството за здравство информира дека над 50…

Поради снегот Бугарија прогласи вонредна состојба во…

Две лица загинаа во Бугарија, а едно…

Бугарија ќе испрати 100 оклопни транспортери во…

Бугарскиот парламент го усвои предлог-законот за бесплатна…

Две лица загинаа во несреќи поради силниот…

Две лица загинаа како последица на силниот…