Објавено на:

Воени бродови на американската морнарица соборија ирански ракети со оружје што никогаш досега не го користеле во борби

t

Воените бродови на американската морнарица за прв пат употребија ракетен пресретнувач во борба за време на викендот додека го бранеа Израел од невидениот ирански напад.

Секретарот на морнарицата, Карлос Дел Торо, рече дека американските сили истрелале стандардна ракета СМ-3, за да ги пресретнат ирански балистички ракети кои биле истрелани како дел од огромниот бараж, кој вклучи повеќе од 300 проектили и беспилотни летала лансирани од Техеран и неговите посредници, пишува „businessinsider“.

„Ние испукавме СМ-2, испукавме СМ-6 и СМ-3, за да се спротивставиме на заканата од балистички проектили што доаѓа од Иран“, рече Дел Торо на Поткомитетот за доделување средства на Сенатот, на сослушувањето на одбраната во вторникот.

Американските власти претходно соопштија дека два разурнувачи, „УСС Арли Бурк“ и „УСС Карни“, кои дејствувале во источниот дел на Средоземното Море, пресретнале и уништиле најмалку четири ирански балистички ракети, иако засега не е јасно како воените бродови ги собориле заканите.

Развојниот стандарден проектил-3, дизајниран да пресретнува закани од балистички ракети со краток до среден дострел, е лансиран од крстосувачот „Егис“ со седиште во Перл Харбор.

Коментарите на Дел Торо до пратениците се чини дека се првото јавно признание на морнарицата за употребата на „СМ-3“.

СМ-3 е елемент на напредниот борбен систем на морнарицата за уништување балистички ракети со краток до среден дострел. СМ-3 има капацитет за егзо-атмосферски пресретнувања, што значи дека може да елиминира цели надвор од атмосферата на Земјата, за разлика од другите способности за воздушна одбрана на морнарицата.

Американските сили соборија над 75 ирански ракети и беспилотни летала во најголемата битка за противвоздушна одбрана на блискоисточната криза

„СМ-3 се единствените стандардни проектили дизајнирани да оперираат во вселенскиот вакуум“, забележува Центарот за стратешки и меѓународни студии тинк-тенк во својот проект за ракетна одбрана.

Постојат повеќе варијанти СМ-3, кои можат да се испукаат од системот за вертикално лансирање на воен брод на морнарицата, а пресретнувачите првпат беа пуштени на терен пред речиси 20 години.

И покрај десетици тестови во текот на изминатите две децении, СМ-3 не беше користен во борба до сега.

СМ-3 не беше единственото егзо-атмосферско оружје што беше активирано во текот на викендот.

Израелскиот ракетно-одбранбен систем „Arrow 3“, кој исто така може да ги елиминира непријателските закани во вселената, беше искористен за соборување на многу од 120-те балистички ракети што Иран ги уистрела кон Израел. „Arrow 3“ и неговиот претходник, „Arrow 2“, го сочинуваат највисокиот ешалон на софистицираната мрежа за воздушна одбрана во земјата.

Израелските власти рекоа дека 99% од заканите упатени од Иран и неговите полномошници – кои вклучуваа еднонасочни напади на беспилотни летала, крстосувачки ракети и балистички ракети – биле пресретнати од израелската војска и нејзините партнерски сили на Блискиот Исток.

Централната команда на САД соопшти дека американските сили, конкретно, уништиле повеќе од 80 дронови и најмалку шест балистички ракети.

ЦЕНТКОМ во неделното соопштение рече дека „континуираното невидено, злонамерно и непромислено однесување на Иран ја загрозува регионалната стабилност и безбедноста на силите на САД и на коалицијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин не ја исклучува можноста да испорача…

Русија го задржува правото да испорачува оружје…

Скопјанец со оружје ограбил банка: Се бара…

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за…

Акција на косовската полиција во Зубин Поток…

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ…

(Видео) Претседателката ќе чека новата влада да…

Сиљановска ќе почека да се формира новата…

Борел: ЕУ нема докази дека Кина и…

Европската унија нема докази за испораките на…