Воз до Албанија – Еко системот на Охридското езеро „рампа“ за проектот?

t

Директорот на Македонски железници – Инфраструктура, Хари Локвенец, во своето вечерашно гостување во емисијата „Економски Магазин“ на Алсат рече дека и покрај добрата комуникација со неговите колеги од Албанија, предизвик за изградба на железничка пруга до Бугарија е дел од неопходната инфраструктура која би можела да го загрози езерскиот еко систем.

“За волја на вистината, проблемот не е кај нас, не е на македонска страна, туку е во албанскиот дел, кај пограничната станица која треба да се најдува во малото гратче Лин, на брегот на Охридското езеро и проблемот не е близината на пругата до обалата, туку заканите од градба на логистички центар кој во иднина е закана за еко системот во однос на Охридското езеро, што е една од грижите на УНЕСКО“, рече Локвенец.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Несреќа во Прилеп: Воз удри во автомобил

Во Полициската станица Прилеп вчера во 17.…

Македонците во Албанија подготвуваат масовна прослава за…

Етничките Македонци од Пустец и цела Албанија,…

(Видео) Гореше локомотива кај Кукуричани: Лугето го…

Пожар во локомотива на Македонски железници избувна…

Пекевски: Сметам дека после јуни Албанија ќе…

Политичкиот аналитичар Синиша Пекевски смета дека бугарското…

Борел: Ќе има сериозна криза ако Македонија…

Високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Жозеп…