Објавено на:

Волстрит Џурнал: САД веројатно со санкции и против ќерките на Путин

t

Белата куќа размислува за дополнителни санкции против двете ќерки на рускиот претседател Владимир Путин, како и против најголемата руска банка „Сбербанк“, јави Волстрит Џурнал.

„САД ќе објават нови санкции против руската Алфа банка веќе в среда“, напиша на Твитер новинар од Волстрит журнал.

Портпаролката на Белата куќа Џен Псаки веќе изјави дека САД ќе забранат нови инвестиции во Русија и ќе воведат дополнителни санкции за руските финансиски институции.

Амбасадорите на земјите од ЕУ ќе ги разгледаат плановите за петтиот пакет санкции, кој вклучува забрана за увоз на руски јаглен и оневозможување повеќето бродови во сопственост или управувани од Русија да ги користат пристаништата на ЕУ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПЕТМИНА ПОВРЕДЕНИ ВО СООБРАЌАЈКА ВО СКОПСКО ЛИСИЧЕ…

Петмина повредeни, од кои еден со тешки…

ИТАЛИЈА ГО ЗАБРАНИ ЧЕТГПТ, ПОПУЛАРНИОТ ЧЕТБОТ ЗАСНОВАН…

Италија стана првата западна држава која го…

(Видео) Спасовски тврди: Намален криминалитетот во првите…

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска,…

Браво: Данела го враќа Ќосето – поднесено…

Градоначалничката Данела Арсовска отпочнува со постапка за…