Објавено на:

Во Германија за брзо лебот ќе биде 10 евра: Во дисконтите „Алди“ поскапеле 150 производи минатава недела

t

Земјоделците и трговците ширум Европската Унија предупредуваат дека конфликтот во Украина може многу брзо да доведе до експлозија на цените на храната

Во Германија најавуваат дека лебот наскоро би можел да чини 10 евра, а во дисконтите „Алди“ минатата недела поскапеле 150 артикли. Германските фармери истакнуваат дека одредени намирници може целосно да исчезнат од полиците, како сончогледовото масло и џем.

Во многу германски продавници уште во раните утрински часови се разграбува маслиновото масло, а таму каде што може да се најде наместо 1,39 чини 1,79 евра.

И во Хрватска предупредуваат дека пазарот е „подивен“ како резултат на зголемените цени на енергијата и горивата.

Обичниот бел леб во Хрватска би можел да достигне невидена цена од дури 15 куни или околу две евра. Пекарската индустрија е доста загрижена, бидејќи цената на пченицата е на рекордно ниво, а толку брзо се менува што со добавувачите се потпишуваат договори за максимум еден месец. Никој не може и не сака да гарантира дека цените нема да се променат – вели директорката на „Житозаједница“, Нада Баришиќ.

Трговците, пак, во Австрија наведуваат дека во наредните недели и месеци речиси сите производи за широка потрошувачка ќе поскапат и дека може да се очекува недостиг од храна од животинско потекло. Во оваа земја се најавува скок на цената на пекарските производи од 10 на 20 отсто.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

УШТЕ 70.000 ЧЕЧЕНСКИ БОРЦИ се подготвени да…

Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров изјави дека…

Голем успех: Сребро и бронза за македонските…

Од завршеното Светско првенство во кик бокс…

Лиз Трас смени министер бидејќи недолично се…

Британската премиерка Лиз Трас го смени министерот…

Сакам да сум денес динамит и сè…

Професорката по македонски јазик Билјана Котлар-Сакоман за…

Пентагон: Путин не донел одлука за употреба…

Пентагон оцени дека нема знаци дека рускиот…