Објавено на:

Во Дубровник соборен температурен рекорд за јануари, луѓето се капea во морето

t

Првите денови од Новата година во Далмација се измерени екстремно високи температури за овој период од годината.

Во Дубровник беше срушен јануарскиот температурен рекорд.

Според податоците на Државниот хидрометеоролошки завод, денеска во 14 часот нивната станица во Горица измерила температура од 19,3 степени Целзиусови.

Ова е највисоката температура измерена во Хрватска денеска во 14 часот, а воедно и највисоката температура во јануари во Дубровник од почетокот на мерењата, анализираат тамошните медиуми.

Според нивните написи, многу жители во Дубровник уживале во денот сосема нетипичен за јануари, па некои од нив решиле да одат на плажа и да се капат во морето.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Во живо) Конфликт на Балканот е неизбежен…

Изјавите на Русија и Западот се максимални…

Зеленски: Балканот да започне “курс за независност…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика земјите…

Пахор: Со влез во ЕУ ќе се…

Единствен начин да се спречи поделбата на…

(Видео) Пендаровски: Да внимаваме на “малигните актери”…

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски преку…

Ѓукановиќ: Националисти бараат прекројување на границите на…

Денес, националистите повторно се обидуваат да ја…