Во изминатото деноноќие се произведени 17.400 MWh електрична енергија

t

АД ЕСМ на 18.02.2023 година произведе 17.400 MWh електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални држави субјекти.

Во Термоелектраните произведени се 12.417 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 4.983 MWh.

* Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 18.02.2023 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Британците предупредија на уште една тешка зима

Сметките за енергија се очекува нагло да…

Владата нареди: Институциите мораат да заштедат 15%…

Владата, на денешната седница ја разгледа Информацијата…

За праведна енергетска транзиција потребни се домашни…

„Верувам дека оваа година производството на електрична…

Толку од сплотеноста во ЕУ – Германскиот…

Шолц: Германија нема да ја бојкотира руската…

Добро утро со Инфомакс: Шест видови храна…

Доколку не сте утринска личност, будењето рано…