Објавено на:

Во случај на масовен напад врз Русија, САД и НАТО би се соочиле со големо изненадување

t

Во случај на масовен напад на најновите американски ловци Ф-35 од Црното Море врз Русија, САД и НАТО би очекувале големо изненадување, пишува кинескиот портал „Соху“.

Имено, тие би се соочиле со руските модернизирани системи за противвоздушна одбрана С-300ПМ-2, кои се распоредени на Крим, пишува авторот на написот.


Подобрениот систем за противвоздушна одбрана е опремен со повеќенаменски радар и систем за откривање и следење скриени цели во воздухот.

Благодарение на овие иновации, S-300PM-2 може да забележи „невидливи“ (стелт) ловци од петта генерација на растојание од 200 до 250 километри и да лансира проектили во нивниот правец.

„ Штом американските ловци Ф-35 го нарушат рускиот воздушен простор, тие системи безмилосно ќе ги урнат“, убеден е коментаторот.

Како што истакнува, стратешката положба на Црното Море им овозможува на САД и НАТО да извршат напади врз многу важни градови.

Сепак, широката мрежа на руска противвоздушна одбрана, која се состои од системите С-300, С-400 и С-500, ќе ја принуди западната коалиција да се предомисли и да не спроведува провокативни дејствија против Русија, изјави авторот на статијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Неверојатно: Девојче прeживеа ноќ во силна снежна…

Десетгодишно девојче преживеа ноќ во силна снежна…

Платеници нeoнацисти од САД пристигнаа на украинскиот…

Поранешни американски војници со наводни неонацистички врски…

Вашингтон доби јасна порака: Заборавете на Украина…

САД треба да го одложат пристапот на…

Американците експресно фaтени во лага откако објавија…

Кинеската амбасада во Русија соопшти дека изјавата…

Се очекува воена провоkaција врз Русија од…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи…