Објавено на:

Времеплов: На денешен ден е родена Валентина Терешкова, првата жена во вселената

t

7 март е 66-иот ден во годината според грегоријанскиот календар. Остануваат 299 денови до крајот на годината.

Настани:


1957 Двете некогашни британски колонии — Златниот Брег и Тоголенд се обединија и ја формираа независната држава Гана.
1978 Почна емитувањето на Втората програма на Телевизија Скопје.
1980 Француската писателка Маргарет Јурсенар е избрана за член на Француската академија на науките. Со тоа таа влезе во историјата како прва жена, член на француската институција.
Родени:

1693 Климент XIII — римски папа.
1475 Микеланџело — италијански вајар, сликар, градител и поет.
1765 Жозеф Нисефор Ниепс — француски пронаоѓач, првенец на фотографијата.
1850 Томаш Масарик — чешки социолог, филозоф и политичар.
1864 Александар Радев — македонски деец и бугарски политичар.
1872 Пит Мондријан — холандски сликар и теоретичар.
1875 Морис Равел — француски композитор.
1926 Ернст Оцвирк — австриски фудбалер.
1936 Ристо Миљановски — македонски писател.
1937 Валентина Владимировна Терешкова — советски космонаут.
1951 Ненад Стекиќ — српски и југословенски атлетичар.
1952 Тоде Илиевски — македонски писател.
1953 Благоја Стефановски — македонски политичар.
1959 Илија Велев — македонски писател.
1959 Лучано Спалети — италијански фудбалер и тренер.
1960 Иван Лендл — чешки и американски тенисер.
1959 Владимир Талески — македонски поет, раскажувач.
1980 Лора Припон — американска глумица.
1984 Матје Фламини — француски фудбалер.
1997 Александар Соболев — руски фудбалер.
1999 Роланд Араухо — уругвајски фудбалер.
Починале:

322 п.н.е. Аристотел — еден од најважните филозофи и научници на антиката.
161 Антонин Пиј — римски цар.
1274 Тома Аквински — христијански теолог и свештеник.
1724 Инокентиј XIII — римски папа.
1875 Џон Едвард Греј — познат британски зоолог.
1891 Франц Миклошич — словенечки славист.
1945 Албрехт Пенк — германски геоморфолог.
1973 Перл Бак — американска писателка.
1975 Михаил Бахтин — руски филозоф.
1990 Спиро Прилепчански — македонски новинар.
2003 Златко Прица — хрватски сликар.
2006 Али Фарка Туре — музичар од Мали.
[2021]] Сања Илиќ — српски композитор и музичар.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Времеплов: Што се случило на денешен ден…

27 март — 86-иот ден во годината…

Времеплов: На денешен ден е родена Валентина…

7 март е 66-иот ден во годината…

На денешен ден низ историјата

1770.- Умрел италијанскиот виолински виртуоз и композитор…

Времеплов: На денешен ден во 1967 година…

23 февруари е 54-иот ден во годината…

Времеплов: На денешен ден во 1878 година…

22 февруари е 53-иот ден во годината…