Објавено на:

Вучиќ до Лајчак: Косово не исполни ниту една од обврските од Бриселскиот договор

t

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска се сретна со специјалниот претставник на Европската унија за дијалог Белград-Приштина и други регионални прашања на Западен Балкан, Мирослав Лајчак, со кого разговараше за продолжувањето на дијалогот Белград-Приштина, особено за важноста на Договорот од Брисел потпишан пред девет години.

Претседателот рече дека поминале девет години од потпишувањето на Бриселскиот договор и дека сè уште нема напредок во спроведувањето на обврските што ги презема Приштина, пред се во однос на формирањето на Заедницата на српски општини и додаде дека Србија очекува договорите во најголема мера.

Мирослав Лајчак изјави дека ќе продолжи целосно да се ангажира за продолжување на дијалогот под покровителство на Европската унија без натамошно одлагање, додавајќи дека членките на ЕУ очекуваат двете страни да спроведат се што е договорено во рамките на процесот на дијалог во последните десет години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зибери повторно ќе биде кандидат за прв…

Народниот правобранител Насер Зибери денеска во гостување…

(Видео) Елмас и Чурлинов за пет минути…

Македонија го скрши отпорот на Малта и…

Охридскиот договор падна на првиот тест: Српската…

Српска листа соопшти дека одлуката да не…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

БОЛНА РАБОТА: Мајка ја принудувала малолетната ќерка…

Мајката која ја принудувала малолетната 14-годишна ќерка…