Објавено на:

Вучиќ: Наша желба е да бидеме единствена земја од регионот која не е членка на НАТО

t

Вучиќ: Наша желба е да бидеме единствената земја која не е членка на НАТО во регионот

Вучиќ уште еднаш повтори дека Србија е воено неутрална и дека така ќе остане доколку мнозинството не одлучи поинаку.

„Ние сме опкружени со земји од НАТО. Нашата желба е да бидеме единствената земја која не е членка на НАТО во регионот. Мојот предлог ќе биде во следниот период да се воведе задолжителен воен рок од 90 дена, секој може да го посвети. Ова дава одговорност, Така мажите добиваат вредност, разбираат што е патриотизам. Тогаш односот кон работата станува поинаков. Тоа би ги зацврстило и нашите приградски градови, ако касарните повторно беа полни“, рече претседателот и додаде дека останува на Собранието. да го прифати или одбие.

Тој рече дека не сака да слушне од воената команда дека нема доволно персонал за обука.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пендаровски: Ако се поништи Договорот од Преспа,…

„Ако се поништи Преспанскиот договор ние излегуваме…

Столтенберг: Сојузот на авторитарни сили сè повеќе…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави…

(Видео)  Јакимовски: Враќање на достоинството на македонскиот…

Како претседател ќе се залагам за јакнење…

Италијанска „Република“: НАТО разгледува можности за отстапување…

Претставниците на НАТО ги разгледуваат опциите за…

Земјите на НАТО формираа заедничка мисија во…

Земјите на НАТО формираа заедничка мисија во…