Вучиќ: Не потпишувам признавање на Косово по цена на мојата глава

t

Претседателот Вучиќ во емисијата „Кирилица“ на телевизија Хепи се осврна и на случувањата во Белата куќа при потпишувањето на Вашингтонскиот договор.

Вучиќ изјави дека тогаш одбил да ја потпише точката за меѓусебно признавање, а слично било и во Брисел.


„Слично беше и во Брисел, беше 6 спрема 5 да се прифати членството на Косово во ОН, но јас имав најголема популарност и тогаш сфатија дека не можеме да го прифатиме тоа.

Вучиќ наведува за постојаните тврдења на некои политичари дека ќе го „признаат Косово“.

„Знаеш ли колку пати Данило бил во Косово во последните 10 години, над 40 пати. А тие што ми велат дека се големи патриотски лидери, зошто не ги прашаш кога биле на Косово, видете како да ја извлечете Србија од тоа признавање.

„Косово Тоа го кажав и во Белата куќа кога ја отфрлив точката за меѓусебно признавање. Им реков на Марко и Синиша, не потпишувам по цена на мојата глава“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија ги отвори картите: Познат конечниот план…

Германскиот пратеник за Западен Балкан, Мануел Сарацин…

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ ќе…

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ ќе…

Хаос во Приштина: Дојава за бомба во…

Дојави за бомба во зградата на Ректоратот…

Курти: Косово е “светилник на демократијата” во…

Албин Курти ја нарече Република Косово „светилник…

Мурати: Курти нема храброст да потпише договор…

Претседателот на косовската партија Движење за обединување,…