Вучиќ ќе ги враќа Србите во Србија: Просечната плата набру ќе биде 1000 евра

t

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска истакна дека најтешката одлука што ја донел е онаа што ја донел во 2014 година за мерките за фискална консолидација и нагласи дека се покажало како исправна. Тој вели дека просечната плата до крајот на мандатот на оваа Влада ќе биде 1.000 евра, а просечната пензија 500 евра.

Вучиќ оцени дека повеќето луѓе гледаат дека тој бил во право, бидејќи јавните финансии се опоравиле, дека Србија нема фискални и монетарни проблеми, дека динарот е цврсто врзан за еврото по курс од 2012 година.

Забележа и дека Србите секоја година ја повторуваат мантрата бидејќи живеат се полошо и полошо, а вели дека тоа не е точно и наведува дека се гледа по тоа колку автомобили и недвижен имот имаме.

„Секако дека има луѓе кои не живеат лесно и затоа се трудиме дополнително да ја намалиме невработеноста. Мерките за фискална консолидација беа една од најтешките одлуки, но тоа е прашање на доверба, а луѓето гледаат кога некој работи, се грижи, не прави што сака да земе пари за себе и слично, изјави Вучиќ во Нови Јутр. „на ТВ Пинк.

Имаме проблем да ги вратиме занаетчиите во земјава

Кај нас првпат се враќаат лекари и медицински сестри од Германија, но сепак имаме сериозен проблем со занаетчиите, механичарите и електричарите да се вратат. Хрватска почна да работи на нивно враќање, некои им се смееја, а јас не, изјави Вучиќ.

Претседателот рече дека српскиот народ го зема здраво за готово подобриот живот, мирот и стабилноста и не разбираат колку тоа е поврзано со она што го прави државата.

Важно е луѓето да знаат дека стапката на раст ни е поголема отколку во некои европски земји, кај нас првпат доаѓаат лекари од Германија, луѓето се враќаат… Мораме да видиме за занаетчии, водоинсталатери, возачи… Тоа што вака работевме во изминатите 30-40 години, сега ќе бевме веднаш зад Германија“, рече тој, нагласувајќи дека во 2013 година просечната плата во Белград била 400 евра, а сега е 780, само осум години подоцна.

„Просечната плата во Србија до крајот на мандатот на оваа Влада ќе биде 1.000 евра, а просечната пензија ќе биде 500“, нагласи Вучиќ.

На прашањето зошто властите, на пример, не дадоа 100 евра на младите, како што е сега, рече дека не можат да го спроведат.

„Кога давате 100 евра тоа се 102 милиони евра, а дополнително имаме бенефиции за пензионерите во вкупна вредност од 300 милиони евра. Тоа заедно со дополнителното давање за младите е половина милијарда евра, кои мора да ги имате, без да ја загрозите стапката на јавниот долг. Ќе паметат, но немаше здрава економија, здрав извоз, добри фабрики, силен ИТ сектор, дигитализирано земјоделство.

„Тогаш имаше многу поголема корупција, каде луѓето во политиката беа најбогати во земјата, што сега не е случај“, посочи тој, пренесе Танјуг.

Вучиќ рече дека има работи што не ги направил, не дека не сакал, но имало некои околности што го спречиле тоа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кои се најголемите донатори на Трамп?

На веб-страницата Open Secrets ја најдовме актуелната…

Скопјанец агресивно се однесувал и упатувал закани…

На 20.07.2024 во Скопје, полициски службеници од…

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска го славиме Св.…

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска…

Хороскоп за понеделник (22 јули)

ОВЕН Денеска во неколку наврати ќе треба…

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Роден е Александар Македонски…

На денешен ден 22 јули (според некои…