Вakцината пpoтив Koвид 19 во Македонија нema да биде задолжителна – Здравство открива за што утринава се разговара на владината седница

t

Во Македонија вакцината против Ковид 19 нема да биде задолжителна откриваат од министерството за здравство за Инфомакс.

На 132 седница закажана за денеска, која најверојатно ќе биде и последна за овој состав на министри, Владата ќе расправа за предлог-програмата за задолжителна имунизација на населението во Република Македонија за 2022 година.

„На предлог на Министерството за здравство на седницата е најавена и Предлог-програмата за задолжителна имунизација на населението во Република Северна Македонија за 2022 година“, се вели во дописот испратен од прес-центарот на Владата на Република Македонија.

На прашањето на Инфомакс дали вакцината против Ковид 19 ќе биде задолжителна,од министерството за здравство велат дека таа е право на избор на секој граѓанин.

-Станува збор за програмата за редовна имунизација. Вакцината за Ковид 19 е право на избор на секој граѓанин и не е во редовниот имунолошки календар, велат од министерството.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Американската држава Тексас го тужи Фајзер поради…

Фармацевтскиот гигант ја измами јавноста за ефикасноста…

„ПУШТЕТЕ ГИ НЕКА УМРАТ“ Сериозни обвинувања за…

Патрик Валанс, главниот научен советник на владата…

Биотехнолошките компании сакаат да лансираат вакцина против…

Биотехнолошките компании сакаат да лансираат вакцина против…

Германска компанија претстави лек против рак: Туморот…

Германската компанија Biontech (BioNTech) во моментов ги…

Фаучи бил „шверцуван“ во централата на ЦИА…

Д-р Ентони Фаучи бил „шверцуван“ тајно во…