Објавено на:

Германија инсистира на укинување на забраната за транзит на руски стоки во Калининград

t

Германската влада е огорчена од дејствијата на Литванија во ситуацијата со Калининград и инсистира на укинување на забраната за транзит на стоки, пишува Шпигел.

Берлин не го дели мислењето на Литванците дека транзитот на санкционирана стока до Калининград не треба да се врши преку територијата на ЕУ.

Се наведува дека „ова е транспорт од Русија до Русија, дозволен е“, пишува весникот.

Од почетокот на април, ЕУ престана да дозволува камиони регистрирани во Русија. Сепак, исклучок е направен за транзит на стоки во регионот Калининград. Сега, забраната што ја објави Литванија се однесува на целиот карго транзит на стоки санкционирани од ЕУ.

Вилнус го информираше Калининградскиот регион за суспензијата на транзитот на стоки на 18 јуни, кој е под санкции на ЕУ: градежни материјали, метал, дрво, цемент, ѓубрива, алкохол, кавијар и некои други категории, кои вкупно сочинуваат околу 50 отсто од сите транзитира во регионот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И Германија не е тоа што беше:…

Германија најави воведување данок од 2,4 центи…

Нови мерки за штедење во Германија: Јавните…

Германија го ограничува греењето на јавните згради…

Германското оружје се покажа како неуспешно во…

Германското оружје се покажа неуспешно во Украина.…

Германија планира да испрати војници во Босна…

Поради обидите на Русија да ја дестабилизира…

Германија е на работ на рецесија

Економскиот раст на Германија стагнираше во вториот…