Објавено на:

Германија предлага четврта доза од вакцината во ЕУ

t

Европската унија да препорача четврта доза од вакцината против Ковид-19 за лицата постари од 60 години, изјави германскиот министер за здравство, Карл Лаутербах денеска на состанокот на министрите за здравство во Брисел.

Посочувајќи на податоци од Израел, тој нагласи дека е неопходно итно да се даде препорака за да се намали ризикот од смрт поради инфекција, пренесува „Ројтерс“.

Лаутербах додаде дека очекува вакцина прилагодена на новите варијанти да биде достапна дури наесен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Полицијата во Дагестан испука предупредувачки истрели…

Полицијата во руската република Дагестан денеска испука…

Директорот на Фајзер се зарази со коронавирус…

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла (60)…

ФФМ повика на поддршка и апелира на…

„Ги повикуваме сите љубители на фудбалот и…

(Видео) Русите го одиграа првиот натпревар по…

Руската фудбалска репрезентација е исклучена од сите…

Африканската свинска чума се заканува да збрише…

Африканската свинска чума се заканува да збрише…