Објавено на:

Германија со одлична вест за гастербајтерите, се укинуваат сите епидемиолошки мерки

t

Германскиот министер за здравство, Карл Лаутербах денеска изјави дека во текот на летото Германија ќе ги укине епидемиолошките мерки за патниците за кои до сега за влез во Германија им беше потребна потврда за извршена вакцинација против ковид-19, негативен ковид тест или потврда за прележана корона.
Лутербах за медиумите изјави дека епидемиолошките мерки ќе бидат укинати од 1 јуни до крајот на август.
Од почеток на месец март, Германија веќе нема листа за високоризични области.
Бројот на нови случаи на коронавирус во Германија е во постојан пад и голем дел од рестриктивните мерки се укинати.
И покрај стабилната ситуација со корнавирус, владата во Германија најави дека ќе обезбеди додатни 830 милиони евра за вакцини кои ќе помогнат против појавување на нови варијанти на коронавирус на есен.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Македонската полиција експресно пронајде криминалец баран со…

Германската федерална канцеларија за борба против криминалот…

Анкета: 82% од Германците не ја одобруваат…

Олаф Шолц има најнизок рејтинг на одобрување…

Германската партија во подем е прогласена за…

Безбедносните служби во Саксонија тврдат дека AfD…

Германија: Руската одбранбена индустрија им пркоси на…

Земјата сè уште произведува доволно опрема и…