Германските дипломати остануваат во Украина, нема потреба да се дрaматизира, изјави германската министерка за надворешни работи

t

Германската министерка за надворешни работи, Аналена Бербок, изјави дека персоналот на германската амбасада и нивните семејства остануваат во главниот град на Украина, Киев.

Ситуацијата постојано се преоценува, а безбедноста на службениците има највисок приоритет – изјави Бербок пред самитот на министрите за надворешни работи на ЕУ во Брисел.

Дипломатите, како и членовите на нивните семејства, нема да ги повлекува ниту Европската Унија.

Мислам дека не треба да драматизираме – изјави шефот на европската дипломатија, Жозеф Борел.

Тој смета дека Украина не треба да се остави сама додека траат преговорите со Русија, но признава и дека ситуацијата може да се промени.

Вашингтон претходно најави дека поради тензичната ситуација ќе го намали бројот на вработени во амбасадата во Киев, но дека амбасадата ќе остане отворена.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…