ГОЛЕМА АКЦИЈА НА ЕВРОПОЛ: Над 500 лица се уапсени, запленети огромни количини дрога и оружје!

t

Европол уапси 566 лица и заплени над 300 парчиња оружје и речиси еден тон дрога низ јужна Европа за една недела од координирани заеднички акции ЕМПАКТ, во кои учествуваа 26 европски земји и голем број меѓународни организации, се наведува на веб-страницата на ЕВРОПОЛ.

Во периодот од 13 до 18 ноември, службените лица приведоа речиси 290.000 субјекти, при што беа откриени 2.229 нелегални влезови, во акции кои опфаќаа соработка на засилени проверки на надворешните граници на ЕУ и специјални операции во европските земји.
Во акцијата, координирана од меѓународниот координативен центар формиран во Скопје, во која учествуваа повеќе од 22.000 полицајци, жандармерија, граничари, царински органи и национални единици, запленети се и над 300 парчиња оружје и 20.206 парчиња муниција. како речиси еден тон дрога.


Србија, заедно со официјални лица од Молдавија, Украина и земјите од регионот, беше вклучена во сајбер патролирање, при што беа откриени 120 сметки и поединци поврзани со трговијата со огнено оружје, од кои 94 беа откриени преку апликации за пораки, 11 на онлајн продавници и 10 на други веб-локации и 5 на „темната мрежа“.
Сајбер патролирањето беше фокусирано на следење и истражување на активности на различни веб-локации, форуми и Интернет, како и апликации за пораки и социјални мрежи.
Како дел од патролирањето на интернет, оперативните активности беа насочени кон откривање нелегална трговија со огнено оружје и собирање дополнителни информации за идентификуваните цели.
Во текот на неделата на заедничко дејствување, што резултираше со отворање на 121 нов случај против криминални мрежи, Европол ја координираше размената на оперативни информации и распореди експерти на теренот за да обезбедат поддршка во реално време на теренските оперативци.
Два холандски тима со специјална опрема за скенирање ги следеа премините во Грција и Црна Гора, додека надворешните граници на ЕУ беа надгледувани од офицери на Фронтекс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…

Европол: Заканата од теpоpизам во Европа е…

Ризикот од терористички напади во Европа е…

Приведено лице по распишана потерница за доиздржување…

Денеска (08.12.2023) полициски службеници од Полициската станица…

Бајден откри колку американски војници има во…

Во Европа има неколку десетици илјади американски…