Објавено на:

Голема промена: Не очекува грч лaднo време – минусни температури и снег

t

Следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Утринските температури на многу места ќе се спуштаат до околу -10 степени, а дневните ќе бидат околу и под нулата.

Како што информира УХМР, поради ниските температури се очекува појава на голомразица. Повремено ќе има зголемување на облачноста со услови за провејување на слаб снег, особено во вечерните часови и во северните делови.

Утре, најниската утринска температурата ќе биде -12 во Тетово, а максималната дневна четири степени во Гевгелија. Во Скопје температурата ќе се движи од -9 до два степена.

Во вторник се очекува најниската утринска температура да изнесува -15 степени.

Според прогнозата на УХМР, најстудено ќе биде во понеделник со дневна температура од -5 до два степена.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тензично во Чашка: Полицијата едвај ја спаси…

Нема договор за албанската паралелка во ОУ…

Вечерва “Тешки муабети” со Стевчо Јакимовски

Не пропуштајте ја денешната епизода на Тешки…

Трагедија во кичевско: Ловџија по грешка застрелал…

Четириесетгодишен ловџија од кичевското село Осој починал…

Претреси во Битола: Запленето оружје!

Полициски службеници од СВР Битола денеска (13.12)…

Вархеи: Подготвени сме побрзо да го интегрираме…

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Оливер…