(Видео) Големи немири и подметнати пожари го зафатија Даблин по нападот на деца со нож

t

Полициски автомобили и автобуси беа запалени откако локалните медиуми идентификуваа маж кој избоде повеќе деца како Алжирец.

Толпа демонстранти запалија полициски и возила за јавен превоз во ирската престолнина Даблин, поради гласините дека мажот кој избоде три деца и една жена во градското училиште е странски државјанин.

Демонстрантите почнаа да се собираат во центарот на градот во четвртокот попладне по нападот со нож. Една од жртвите, петгодишно девојче, е хоспитализирана со тешки повреди.

Полицијата уапси маж на околу 50-годишна возраст на местото на настанот, и иако не е објавен опис на човекот, ирскиот информативен сајт „Грипт“ го идентификуваше како алжирски државјанин, цитирајќи полициски извори.

Полицијата за немири беше распоредена за да ги држи демонстрантите под контрола, но набрзо избувнаа судири, при што беа нападнати повеќе полицајци, објави „RTE News“. Огномет и бариери за контрола на толпата беа фрлени врз полицијата, која се обиде да ја разбие толпата гневни локални жители со штитови за немири.

Неколку полициски возила биле запалени, а цел на подметнувачите на пожар биле најмалку два двокатни автобуси и еден трамвај, според повеќе извештаи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Огромни огнени пламени голтнаа цел трговски…

Голем пожар избувна во трговскиот центар Арши…

Дејли Мејл: Борис Џонсон размислувал за воен…

Екс-премиерот беше кажано дека е „збеснат“ откако…

Се огласија Xyтите по нападот на американски…

Во соопштението објавено на социјалните мрежи, Хутите…

Пентагон: Американски воен брод и повеќе комерцијални…

Пентагон се огласи откако претходно денеска, и…

Ирската влада побараа цензура од социјалните мрежи…

Единствената платформа која одби да соработува и…