Големо невреме во Виница: Поплавени се куќи и подруми

t

Територијата на Општина Виница попладнево беше погодена со обилни врнежи од дожд и притоа регистрирани се одрони на патот Берово – Виница, заради што надлежните апелираа на внимателно возење долж овој патен правец. Претходно Центарот за управување со кризи соопшти дека како поплавени во Виница се пријавени 30 до 40 објекти.

На терен интервенираат од ЈКП „Солидарност“ Виница со една пумпа и двајца вработени, ТППЕ Виница со две пумпи и четворица пожарникари и од ТППЕ Кочани со три пумпи и шест пожарникари.

-Во моментов нема потреба од дополнителна помош и опрема, велат од ЦУК.

Во Малешевијата се санираат штетите по вчерашното невреме. Во Пехчево екипи на Јавното комунално претпријатие работеa на расчистување на остатоците од невремето на патот до туристичката населба Равна Река, каде најмногу од обилните врнежи и надојдената вода настрада патната мрежа која води до оваа населба.

-Со механизација успеавме да исчистиме дел од наносите на патот, но сепак има доста штета која во моментот не може да биде саниранa. Имаме прекинати цевки од водоводната мрежа, искинати кабли и друга штета која дополнително ќе биде утврдена, велат од пехчевското комунално претпријатие.

Во Берово во поплавите најмногу штета беше предизвикана од надоаѓањето на Клепалска Река.

-Кај оваа месност настрада патната мрежа, поради што неколку часови патниот сообраќај беше во прекин. Имаме штета и на мостови, меѓу кои најоштетен е мостот кај м.в Абланица, информираа од Општината. Наведуваат дека се работи на делумна санација на штетите на оние места каде тоа е можно.

Извор: ТВ 21

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Документи) Се местеле ли тендери за фирма…

Фирма блиска до потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар…

Претрес во Виница, одземени 3.000 пиротехнички средства

На 20.12.2023 во Виница, полициски службеници од…

Ужас: 26-годишен виничанец претепал, силувал и снимал…

Дваесет и шестгодишен жител на Виница ја…

Зечевиќ од Виница: Современиот македонизам е обединување…

Обединувањето околу стратешката цел поставена уште од…

(Видео) Нема мир за Украинците: Воздушни напади…

Во Харков се слушаат звуци од експлозии,…