Готвачот починал од коронавирус, затворот во Битола претворен во кластер во кој заболените се лечат со парацетамол

t

Од 20 тестирани, 16 биле позитивни на коронавирус откако затворскиот готвач пред неколку дена бил дијагностициран со болеста.

Кластер на коронавирус е активен во Битолскиот затвор, откако со вирусот бил дијагностициран затворскиот готвач кој на боледување бил испратен на 22.декември, но за жал починал два дена подоцна.

Од 20 тестирани затвореници, 16 се позитивни на коронавирусот, а според информациите на Инфомакс, истите се изолираат во ќелии и се лечат само со парацетамол без некоја посебна нега. Истовремено, затворската управа не ги одвојува хронично заболените од други болести од оние кои се дијагностицирани со коронавирусот ствајќи ги во животозагрозвуачка ситуација.

Фото:
Призма.мк

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Јавните претпријатија во Битола се „дават“ во…

Сите битолски јавни претпријатија освен ЈП „Нискоградба“…

(Видео) СДСМ основа Медицински факултет во Битола

Со усвоениот Закон предложен од пратениците на…

Пронајдена марихуана кај девојче во средно училиште…

Осумнаесетгодишно девојче било приведено откако кај нејзе…

Битолчанец со трактор сакал да влезе во…

Денес во 00.30 часот во Битола, полициски…

Медицинска сестра ќе оди во затвор –…

Медицинска сестра (34) во Жупанискиот суд во…