Објавено на:

Го врзувале ментално оболениот син, починал откако паднал од прозорец

t

Јапонската полиција уапси тричлено семејство поради врзување на нивниот ментално болен син, кој почина откако падна од прозорецот на нивниот дом на вториот кат.

Во мај минатата година, 37-годишниот Јуичиро Јокојама, кој имал историја на ментални заболувања, ја напуштил својата куќа во Кавасаки Сити без да носи облека, објави јапонската телевизија NHK. Полицијата го привела и бил препратен во здравствена установа.

По овој инцидент, неговото семејство почнало да го затвора 37-годишникот во нивниот дом, врзувајќи му ги рацете и нозете со јаже и лисици. Според телевизијата, 70-годишниот татко на Јокојама и рекол на полицијата: „Мислев дека ако го пуштам син ми да излезе, ќе предизвика проблеми“.

По четири месеци од овој третман, Јокојама падна од прозорец во септември минатата година, удирајќи во главата и здобивајќи се со тешки повреди. Иако го преживеал падот, Јокојама останал врзан за кревет и потоа починал од заразени рани. Кога починал тежел само 50 килограми.

Не е јасно зошто семејството дури сега се соочува со обвиненија. Доколку бидат прогласени за виновни за незаконско затворање, членовите на семејството на Јокојама би можеле да се соочат со затворска казна до седум години. 60-годишната мајка на Јокојама и 36-годишната помлада сестра на Јокојама ги негираа обвинувањата.

Менталното здравје долго време се смета за табу тема во Јапонија. Пациентите може да страдаат од стигма и срам при барање помош, а понекогаш и физичко насилство.

Според Јапонскиот Закон за ментално здравје и благосостојба на ментално хендикепираните, психијатриските установи можат да приведуваат или изолираат пациенти доколку се плашат дека некој може да се самоповреди или да изврши самоубиство. Иако оваа практика беше критикувана од поборниците за ментално здравје, студија од 2020 година покажа дека јапонските психијатриски пациенти имале речиси 270 пати поголема веројатност да бидат физички ограничени во болниците отколку американските пациенти. Јапонските пациенти исто така имале 600 пати поголема веројатност да бидат воздржани од Австралијците и 3.200 пати поголема веројатност од Новозеланѓаните.

Јапонците со инвалидитет исто така биле предмет на насилен криминал. Имено, во 2016 година, Јапонец избоде и уби 19 пациенти во дом за нега на лица со ментална и физичка попреченост.

По неговото апсење, 30-годишниот Сатоши Уематсу рече дека општеството ќе биде подобро ако луѓето со попреченост „исчезнат“. Оттогаш тој е осуден на смрт за неговите злосторства.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Повторно фрчат санкции ама не за Русија,…

Јапонската влада одлучи да ги продолжи сопствените…

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

По Киев јапонскиот премиер пристигна и во…

Јапонскиот премиер Кишида пристигна во Буча со…

Северна Кореја “го поздрави” зближувањето меѓу Јапонија…

Јужнокорејскиот претседател Јун Сук Јол пристигна денеска…

Силен земјотрес ја погоди Јапонија

Земјотрес со интензитет од 6,1 степени го…