Го судат заради навреда кон Заев: Член на Левица му кажал на поранешниот премиер дека ја валка Могилата на непобедените во Прилеп

t

Во вторникот во прилепскиот Основен суд започна судењето против членот на Левица, Иван Јованоски, кој при одбележувањето на 11 октомври на Могилата на непобедените минатата година, е обвинет за нарушување на јавен ред и мир и за навреда на поранешниот премиер Зоран Заев.

Тој во изјава за „Фокус“ даде свое објаснување, потенцирајќи дека не му е воопшто важно каква ќе биде конечната пресуда.

„Прекршокот го констатираше полициски службеник од Прилеп. Можам да кажам дека многу работи се фалсификувани, почнувајќи од мојата адреса на живеење, број на лична карта, па се до зборови кои ги кажав кон тогашниот премиер. Јас си стојам на зборовите, но некои работи се извадени од контекст“, вели Јованоски.

Наредното рочиште е закажано за 15 мај, кога е повикан и некогашниот претседател на Владата на Македонија, Заев.

„Во мај е повикан Заев за сведок, плус 10 сведоци од моја страна кои беа присутни на Могилата. Сметам дека Заев го извалка тоа место и прашање е дали има лице да се појави. Не можам да разберам со кои зборови го омаловажив некогашниот премиер. Што се однесува до крајна пресуда, таа воопшто не ми е важна, туку важно е како народот ќе ми пресуди“, посочи Јованоски.

Извор: Фокус

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Мицкоски нема да формира влада по…

Дури и да победи ВМРО-ДПМНЕ на следните…

Кој ќе “лапне” станче? Муцунски ќе му…

Тимчо Муцунски ќе биде запаметен како градоначалник…

Пронајдени оружје и муниција, приведени две лица…

На 17.03.2023 во Прилеп полициски службеници од…

Акциска контрола на МВР: Казина во Прилеп,…

При спроведена контрола од страна на припадници…

Апасиев на Светскиот самит на Комунистичката партија…

Денес, 15 март 2023 година, претседателот на…