Објавено на:

Грците и Бугарите живеат најскромно од цела ЕУ

t

По десет години „финансиско чистилиште“, Грците конечно ја надминаа тешката економска и социјална криза, а светските рејтинг агенции ги ослободија грчките државни обврзници од ознаките на „лоши“ инвестиции, а Грција забележа економски раст од над два отсто за веќе втора година, иако грчкото население продолжува да живее лошо, покажуваат официјалните статистички податоци на Евростат.

Само Бугарите живеат поскромно од Грците во ЕУ, бидејќи нивната куповна моќ едвај достигнува 60 отсто од просекот во Европската унија, а според последните наоди на Заводот за статистика на ЕУ, куповната моќ и бруто-производот по жител во Западен Балкан е уште послаб – само некаде околу 50 отсто од просекот на ЕУ, пренесува Бета.

Најбогати граѓани се Луксембург и Ирска, 140 отсто и 112 отсто над просекот на ЕУ, а потоа следат Холанѓаните, Данците и Австријците. Французите се точно во средината, а позади, покрај Грците и Бугарите, има и Литванци, Словаци и Хрвати.

Грција се опорави од кризата трошејќи десет години на огромни долгови од 360 милијарди евра на сметка на јавните трошоци, платите и пензиите, додека инфлацијата не се намалува, особено цените на храната, бензините и киријата се високи, трошоците за живот се уште се високи. Закрепнувањето на грчката економија се случи на грбот на народот, велат незадоволните синдикати и левичарските економисти, но централнодесничарската влада на премиерот Киријакос Мицотакис укажува на одлични економски резултати и предвидува дека инфлацијата наскоро ќе падне и животниот стандард ќе почне да расте.

Алексис Пателис, главен економски советник на премиерот Мицотакис, укажува на фактот дека светските рејтинг агенции ја отстраниле ознаката „гнила“ од грчките државни обврзници, додека британски „Економист“ ја оцени грчката економија како „најнапредна во 2023 година“.

Но, колку долго грчкото население ќе треба да чека ова „економско чудо“ да биде корисно за масите, а не само за акционерите, бизнисите, банките и странските инвеститори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Грчка „Демократија“: Грција се подготвува да гласа…

Грчкиот весник „Демократија“ денеска објави текст во…

Грчката полиција заплени 320 килограми кокаин на…

Грчките власти заплениле најмалку 320 килограми кокаин…

ЕУ не планира да ѝ ги врати…

Европската унија нема намера да ги врати…

Претседателството на ЕУ сака брз почеток на…

Украина и Молдавија можат да се надеваат…

Сообраќајни прописи во Грција на кои македонските…

Многумина летово ќе заминат на одмор во…