Објавено на:

Грчката влада презема дополнителни мерки за ублажување на ценовниот шок од сметките за струја

t

Покривање на 50 отсто на зголемувањето на струјата за потрошувачка над 300 киловат часови за мај и јуни; вонреден надомест до 600 евра за граѓаните со годишен приход до 45.000 евра, за дополнителни направени трошоци, ретроактивно од декември до мај; одвојување на меѓународните покачувања на природниот гас од сметките за струја, односно индиректен плафон на цените на природниот гас, се дел од мерките што ги соопшти грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, јави дописничката на МИА од Атина.

Во телевизиската порака до граѓаните, Мицотакис ја претстави новата национална програма на грчката Влада за справување со покачувањата на цените на електричната енергија и рече дека за енергетската криза предизвикана од војната во Украина, потребно е европско решение, но „Европа, барем засега не е на ниво на задачата и за жал решението доцни“.

– Грција продолжува да бара решение, но во меѓувреме не е неактивна. Нема да чека. Затоа што прво јас чувствувам дека тешкотиите на нашите бизниси и домаќинства не можат да чекаат повеќе. Со моја одлука, започнува нова Национална програма за поддршка, со цврста ориентација кон најслабите. Но, овој пат и со мерки за значително олеснување за средната класа – рече Мицотакис.

Тој објасни дека новата програма е во четири области, ќе апсорбира 70 до 80 отсто од поскапувањето за киловат час за домаќинствата, бизнисите и земјоделците.

Рече дека со евентуален договор за европски средства ќе се намали товарот на државниот буџет, но истакна дека нема да чека „бавниот европски прекуокеански борд да го промени курсот“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Грција нуди бесплатен одмор а 25.000 туристи:…

Страшните шумски пожари што ја опустошија Грција…

Три малолетни девојчиња загинаа во несреќа со…

Три девојчиња, неофицијално сестри на возраст од…

Грците и Бугарите живеат најскромно од цела…

По десет години „финансиско чистилиште“, Грците конечно…

Грција ќе и ги даде на Украина…

Грција нема да ги пренесе во Украина…

Повторно е отворен граничниот премин Евзони

Од утрово е отворен граничниот премин Евзони…