Објавено на:

Грчката полиција заплени 320 килограми кокаин на пристаниште!

t

Грчките власти заплениле најмалку 320 килограми кокаин во контејнер во пристаништето Пиреја и уапсиле еден осомничен во врска со пратката.

Дрогата била пронајдена во средата скриена во контејнери со замрзнати ракчиња кои пристигнале од Јужна Америка, додека дестинацијата била Албанија. Властите веруваат дека дрогата потоа ќе биде канализирана во Централна и Северна Европа. Полицијата уапси албански државјанин кој имал отворена потерница за негова вмешаност во друга рација со дрога во 2017 година, кога бил обвинет за учество во банда што произведувала апчиња Каптагон во скриена лабораторија во Неа Перамос, западна Атика. За време на операцијата против дрогата во 2017 година, грчките власти, потпомогнати од американската Администрација за борба против дрогата (ДЕА), уапсија четворица осомничени, додека уште тројца успеаја да побегнат.

Меѓу нив бил и албанскиот државјанин кој наводно бил приведен во средата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео)„Бизнис инсајдер“: Ќе се гради „Дубаи во…

Грција го гради најголемиот и најзелениот паметен…

Ципрас: Единствениот пат кон европска иднина на…

„Се потврди на секое ниво дека Преспанскиот…

(Видео) Грчки пратеник: Македонците од „Северна„ Македонија…

Пратеникот на грчката опозициска партија СИРИЗА, Теофилос…

Коѕијас: На Северна Македонија ѝ ветивме влез…

Поранешниот министер за надоврешни работи на Грција,…

(Видео) Еден загина, еден е тешко повреден…

Едно лице е убиено, а друго тешко…