Објавено на:

Дали постои закана од Москва?! – Бајден до шефовите на тајните служби: Извештаите за споделување информации со Украина треба да престанат

t

Претседателот Џо Бајден разговарал со највисоките американски разузнавачки и одбранбени функционери за да ја нагласи важноста на нивната работа, но исто така им порачал дека неодамнешните извештаи за размена на американско разузнавање со Украина се контрапродуктивни.

Во телефонски разговор со директорот на ЦИА, Вилијам Барнс, директорот на Националната разузнавачка служба Аврил Хејнс, и министерот за одбрана Лојд Остин, пораката на Бајден била дека таквите информации „го одвлекуваат вниманието од американската цел – соопштил претставник на администрацијата, објави „НБЦ њуз“.

Друг функционер изјавил дека Бајден порачал дека истекувањето на податоци треба да престане.

ЦИА и канцеларијата на ДНИ одбиле да коментираат, а Пентагон и Националниот совет за безбедност не одговориле на барањата за коментар.

Ваквиот извештај следува по информациите во медиумите дека америкаснки разузнавачки податоци биле клучни за потопувањето на рускиот команен брод „Москва“ како текстот во „Њујорк Тајмс“ за тоа дека САД и дале разузнавачки податоци на Украина кои и помогнале на украинската армија да убие голем број руски генерали.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мелони се пофали: Италија имаше водечка улога…

Италијанската премиерка Џорџа Мелони ја поздрави одлуката…

Грузија ќе го прославува кандидатскиот статус во…

Премиерот на Грузија, Иракли Гарибашвили го повика…

Од февруари македонскиот јазик ќе се изучува…

Во февруари следната година ќе започне наставата…

Бајден: Израел да се фокусира да ги…

Американскиот претседател Џо Бајден го повика Израел…

Забрана за тешки товарни возила преку превојот…

Авто мото сојузот на Македонија вечерва соопшти…