Објавено на:

Дали Русија наскоро нема да може да го плаќа надворешниот долг?

t

Последните случувања во Русија навестуваат дека можно е државата веќе да не може да го сервисира надворешниот долг, што би било за прв пат од Болшевичката револуција пред еден век.

Половина од девизните резерви на земјата – околу 315 милијарди долари – се замрзнати поради западните санкции воведени по инвазијата на Украина, изјави во неделата рускиот министер за финансии Антон Силуанов. Како резултат на тоа, Москва ќе ги отплати доверителите од „земјите кои се непријателски настроени“ во рубљи додека не се укинат санкциите, рече тој.

Агенциите за кредитен рејтинг најверојатно ќе сметаат дека Русија не ги исполнува обврските доколку Москва ги пропушти плаќањата или го отплати долгот издаден во долари или евра со други валути, како што се рубљата или кинескиот јуан.

Неисполнување на обврските може да ги избрка неколкуте преостанати странски инвеститори од Русија и дополнително да ја изолира распадната економија на земјата.

Неисполнувањето на обврските може да се случи веќе во среда, кога Москва треба да исплати 117 милиони долари за камати на државни обврзници деноминирани во долари, според JPMorgan Chase. Иако Русија има издадено обврзници што може да се отплатат во повеќе валути од 2018 година, овие плаќања мора да се вршат во американски долари.

Извор: Фокус

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Меѓународен скандал: Русија го УАПСИ јапонскиот…

ФСБ го приведе јапонскиот конзул Мотоки Тацунори…

Чавушоглу: Јасно ѝ ставивме до знаење на…

Турција нема да ја признае анексијата на…

Излезеноста надмина 50% во сите региони: Претпоследен…

Излезноста на референдумот во ДНР и ЛНР…

Споредбите меѓу Хитлер и Путин се неправедни:…

Чешкиот претседател Милош Земан се спротивстави на одлуката на…

Србија нема да ги прифати резултатите од…

Министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ изјави…