Објавено на:

Данилов со сериозни обвинувања: Унгарија знаела дека Русија ќе ја нападне Украина, сакаат да земат дел од нашата територија

t

Секретарот на Советот за национална безбедност на Украина Олексеј Данилов изјави дека Унгарија знаела за рускиот напад на Украина уште пред да се случи.

„Унгарија отворено ја декларира својата соработка со Руската Федерација. Згора на тоа, од Путин однапред беа предупредени дека ќе има напади врз нашата земја. Ја видовте нивната позиција“, рече Данилов.

Според него, Унгарија имала планови за дел од територијата на Украина.

„Поради некоја причина, таа веруваше дека ќе може да го земе својот дел од нашата територија. Ова никогаш нема да се случи. Па, ќе видиме какви последици ќе има по оваа војна за оваа земја“, нагласи секретарот.

Претходно беше објавено дека Унгарија повторно се заканува дека ќе го блокира ембаргото за нафта против Руската Федерација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Зеленска: Ве молам не ја запирајте помошта

Украинската прва дама, Олена Зеленска во интервју…

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…