Данска ја прекина истрагата за експлозиите на „Северен тек“: Се работи за намерна саботажа

t

Данската полиција ја прекина истрагата за експлозиите на гасоводите Северен тек 1 и Северен тек 2, а властите на земјата заклучија дека имало намерна саботажа на гасоводите, се вели во соопштението објавено на веб-страницата на безбедносните власти на Данска. .
Полицијата во Копенхаген одлучи да ја затвори истрагата за експлозиите на „Северните текови“. „Истрагата ги наведе властите до заклучок дека имало намерна саботажа на гасоводите“, соопшти полицијата.

Како што се наведува, во Данска не нашле доволно основи за поведување кривична постапка во врска со гасоводите „Северен тек“.
За потсетување, шведскиот обвинител Матс Јунгвист на почетокот на февруари објави дека истрагата за експлозиите на гасоводите „Северен тек 1“ и „Северен тек 2“ се прекинува, бидејќи не е во надлежност на таа земја. Како што истакна, Германија ќе ја продолжи истрагата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Поранешниот помошник директор на полицијата за случајот…

Речиси цел месец стотици полицајци, жандарми и…

Експлозија во хидроелектрана во Италија: Има повредени…

Најмалку четири лица се тешко повредени, а…

Истрага против две лица за илегална трговија…

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за…

Уапсен дилерот од Куманово кој дивееше во…

Основното јавно обвинителство Куманово поведе истрага против…

Експлозија во близина на брод во Црвеното…

Британската агенција за поморска безбедност (УКМТО) соопшти…