Даути: Каква иронија, ДУИ вторпат ќе гласа за премиер кој не е Албанец

t

Пак сме во ситуација кога истиот парламентарен состав ќе гласа нова влада иако повеќето од имињата се од стариот состав за кои се врзани повеќе скандали, рече пратеничката од Алијанса за Албанците, Илирие Даути.

– Ова придонесува да се стави под голем знак прашалник новиот владин состав. Иронично е дека ни по вторпат новиот премиер не е Албанец, а ДУИ по вторпат ќе гласа за премиер кој не е Албанец, во случајов за Димитар Ковачевски. За ова ќе гласа и нашиот поранешен коалициски партнер, Алтернатива, која заедно со нас се залагаа проти оваа влада – рече Даути.


Таа ја критикува ДУИ дека од шест министри немаат предложено ниту една жена и дека со тоа го игнорира половина од човечкиот капитал.

За програмата на владата таа рече дека повеќе се програмски желби, а не цели на владата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Маричиќ денеска ќе учествува на седмиот годишен…

Заменик претседателот на Владата ќе биде говорник…

Владата смирува: Македонија не се снабдува со гас…

Портпаролот на Владата, Душко Арсовски, пред малку…

Левица во Собранието поднесе предлог Резолуција за…

Политичката партија Левица во македонското Собрание поднесе…

Стратегија на Владата е хиперпродукција на скандали:…

Стратегија на оваа Влада е хиперпродукција на…

Предлог ребалансот на буџетот ќе се најде…

Ребалансот е во фаза на подготовка. Направени…