Објавено на:

Да беше во Македонија ќе го уанпредеа: Поранешен министер за правда во Кина осуден на смртна казна поради корупција

t

Поранешниот кинески министер за правда Фу Женгхуа е осуден на смртна казна со двегодишно одлагање под обвинение за примање мито и помагање на криминалци, вклучувајќи го и неговиот брат, објави денеска кинеската државна телевизија.

Казната на Фу е уште една во низата казни за корупција изречени на високи кинески функционери во долготрајната акција што започна откако претседателот Си Џинпинг ја презеде власта кон крајот на 2012 година.

Смртните казни со одлагање во Кина обично се заменуваат со долги затворски казни доколку жалбената комисија утврди дека осудениот се поправил.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кинескиот претседател: Ќе ја зајакнеме комуникацијата со…

Кина ќе продолжи да ја зајакнува комуникацијата…

(Видео) Освојување на Вселената: Кинеските астронаути пристигнаа…

Новиот тим астронаути стигнаа до кинеската вселенска…

Пентагон: Кина најверојатно ќе складира 1.500 нуклеарни…

Кина најверојатно ќе има залихи од 1.500…

САД го поддржа протестот на Кинезите против…

САД ја изразија својата поддршка за луѓето…

(Видео) Трагедија во Кина: 38 лица загинаа…

Најмалку 38 лица загинаа, а две се…