Две лица загинаа во несреќи поради силниот ветер во Бугарија

t

Две лица загинаа како последица на силниот ветер во Бугарија, објави Sofia Globe.

„Две лица… загинаа во несреќи предизвикани од силни ветришта што ја погодија Бугарија. На 18 ноември, возач загина во бугарскиот главен град откако дрво падна врз неговиот автомобил… Според извештаите на 19 ноември, жена во црно Морскиот град Варна загина откако дрво падна врз неа.гранка“, пишува изданието.
Изданието забележува дека во Варна е прогласена вонредна состојба.

„Многу паднати гранки и дрвја ги блокираа клучните автопати, ја уништија инфраструктурата и предизвикаа штета, вклучително и скршени семафори и скршени патокази, како и друг имот“, пишува публикацијата, цитирајќи го градоначалникот на Варна, Благомир Коцев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарскиот парламент контра Радев: Оружје во Украина…

Бугарскиот парламент го отфрли ветото што претседателот…

Бугарски новинар: Следува крај на војната и…

Станува јасно дека украинскиот конфликт е веќе…

Претседателот на Бугарија стави вето на испораката…

Киев требаше да добие стари оклопни транспортери…

Србија обвини маж за шпионажа во корист…

Во српскиот град Босилеград е уапсено лице…

Бугарско МВР: Немаме информации дека Љупчо Палевски…

Љупчо Палевски – Палчо осомничениот организатор и извршител…