Објавено на:

„Две мечки не можат во исто дувло“: Русија може да влезе во НАТО, но само да за го yништи

t

Русија би можела хипотетички да влезе во НАТО, но со една цел, а тоа е да ја уништи таа организација, изјави поранешниот началник на Генералштабот на руските вооружени сили, армискиот генерал Јуриј Балуевски, по повод норвешките медиуми кои пишуваат дека Алијансата треба даде на Москва можност за влез во НАТО како би избегнале воен конфликт.
„Русија може да влезе во НАТО, но нашата цел ќе биде една – да ја уништиме оваа организација врз основа на познатиот постулат: „Ако сакате да ја уништите мафијата, водете ја“, рече Балујевски.

Тој потсети дека во 1950-тите СССР поднел барање за влез во НАТО, но дека ништо од тоа не се случило, како и дека „истите разговори се воделе и во 1990-тите, со ист исход“.
„Постои само една причина за тоа, а тоа е дека САД секогаш сакаат доминација и хегемонија. Тоа би било невозможно со влезот на Русија во НАТО. И тогаш ми паѓа на ум уште една руска поговорка – две мечки не можат да живеат во исто дувло“, истакна Балујевски.

Пензионираниот норвешки генерал-полковник Роберт Мод претходно за весникот „Афтенпостен“ изјави дека Западот треба да го промени својот став кон Русија, па дури и да и даде можност да се приклучи на НАТО за да избегне воен конфликт.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев: Американскиот секретар за одбрана откри „воена…

Лојд Остин призна дека вистинската цел на…

Се огласија Xyтите по нападот на американски…

Во соопштението објавено на социјалните мрежи, Хутите…

Кремљ: Се ближи крајот на западно центричниот…

Кина и другите растечки економии го достигнуваат…

Пентагон: Ќе го зголемиме производството на артилериски…

Меѓу причините за овој потег е „високата…

Во своето последно интервју Кисинџер објасни што…

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер во…