Дежа ву од 90-тите: Синот на Изетбеговиќ се зakaни дека во регионот ќе донесе муџахедини

t

Синот на поранешниот претседател на Босна и Херцеговина Алија Изетбеговиќ се закани дека лесно може да донесе муџахедини во регионот за да му помогнат во борбата против Србите во земјата исто како што тоа го направи неговиот татко во 1993 година.

Алија напомош ја повика паравоената единица „Ел муџахади“ која колеше каде што ќе стигнеше.

Водачот на СДА рече дека меѓународната заедница има други и поопасни жаришта од Босна и Херцеговина и дека земјата е надвор од фокусот, додавајќи дека се надева дека нема да мора да интервенира.

Таа подготвеност расте, ги гледаме реакциите на Германија, Холандија, Велика Британија, Америка. Исламскиот свет се уште не е воскреснат, и тие имаат свои проблеми, но ако треба и тие ќе бидат тука за нас – изјави Изетбеговиќ, пренесе порталот „Кликс“

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бизарен случај: Уапсен Босанец откако синот хомосексуалец…

Граѓанин на БиХ завршил во регионалниот суд…

Босна протестира по монструозното убиство на Низама

Почнаа протестите во Босна мотивирани од крвничкото…

Масакрите во Босна немаше да се случат…

Заменик-претседателот и портпарол на турската владејачка Партија…

Дојави за бомби во судовите во Сараево

Дојави за бомби денеска добија Кантоналниот суд…

БиХ и понатаму ќе добива руски гас

Во БиХ секој ентитет ги договара испораките…