Поранешен француски разузнавач: Инсистирам Франција да го напушти НАТО

t

Русофобијата стана егзистенцијална алатка за западните земји, поради што Франција треба да го напушти НАТО, смета поранешниот француски разузнавач, доктор по политички науки Ерик Денезе.

За време на интервјуто за францускиот портал „Атлантико“, новинарот се интересираше за ставот на поранешниот разузнавач дали е веројатен начелниот договор меѓу Русија и НАТО или во моментов русофобијата е средство за опстанок на Алијансата.

Сметам дека острата антируска реторика е егзистенцијална алатка на западните земји, поради што инсистирам Франција дефинитивно да го напушти НАТО, нагласи експертот.

Во таа насока, тој објасни дека Американците и Британците нерационално ја мразат Москва и ја гледаат како закана за Полска и Балтикот и дека во изминатите 30 години ги прекршиле обврските што ги презеле по Студената војна.

„И кога Русија реагира на нивните повторени провокации, нејзините активности се квалификуваат како агресија“, истакна Денезе.

Експертот потсети и на опсежниот извештај на американската корпорација „Ранд“, во кој се наведуваат „ненасилни“ начини за дестабилизација на Москва.

Да потсетиме, претходно беше објавено дека Соединетите Американски Држави доставиле одговор до Русија за нејзините предлози за безбедносни гаранции.

На 17 декември 2021 година, Министерството за надворешни работи на Русија објави нацрт-договори со САД за безбедносни гаранции, како и договори за мерки за обезбедување на безбедноста на Русија и земјите-членки на Северноатлантската алијанса.

Документот, меѓу другото, вклучува одредби за нераспоредување на ракети со среден и краток дострел во меѓусебен дострел, откажување од натамошното проширување на НАТО на сметка на поранешните советски републики и намалување на бројот на воени вежби. На 10 јануари во Женева се одржаа консултации за овие прашања, на 12 јануари во Брисел се одржа состанок на Советот Русија-НАТО, а на 13 јануари во Виена се одржа состанок на Постојаниот совет на ОБСЕ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рускиот заменик МНР: Украина никогаш нема да…

Украина никогаш нема да влезе во Северноатлантската…

(0:1) Австрија си даде автогол, Франција ги…

Репрезентацијата на Франција потешко од очекуваното ја оправда фаворитската…

(Видео) Арсовски до ВМРО-ДПМНЕ: Ако сте против…

Ако сте против Преспанскиот договор имате 80…

Постојаната претставничка на САД во НАТО ѝ…

Самитот на НАТО во јули во Вашингтон,…

Унгарија нема да обучува украински војници –…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…