Денеска протест на вработените во Македонски Пошти

t

Вработените на АД Пошта денеска во сите подружници во земјава ќе одржат протест барајќи исплата на платата за април и итно отпочнување на реформи за реорганизација и оптимизација во работењето.

– Поради сериозноста на состојбите во која е доведено опстојувањето на АД Пошта на РСМ, зачувувањето на работните места на вработените и егзистенцијаta на нивните семејства, синдикалните организации и вработените на ден 22.05.2024 год (среда) со почеток на работното време од 08.00 чaсот ќе одржат протест во сите подружници во Македонија, велат од синдикатот на АД Пошта.

Вработените, како што наведуваат од синдикатот, со протестот ја отпочнуваат постапката за штрајк.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Денеска протест на вработените во Македонски Пошти

Вработените на АД Пошта денеска во сите…

Во ЕУ 7,1 отсто од вработените работат…

Во Европската унија во 2023 година, 7,1…

(Видео) Скандал со непотизам во Охрид: Вработени…

Објавуваме  скандал со непотизам во општина Охрид,…

(Видео) Овој срам не се пере! ДПМНЕ…

Советот на Град Скопје после денешната сага…