Објавено на:

Десетина лица уапсени поради насилство врз приврзаниците на опозицијата во Турција

t

Повеќе од десетина лица се уапсени за насилство врз приврзаниците на опозицијата на предизборен митинг во градот Ерзурум во источна Турција, изјави министерот за правда.

Градоначалникот на Истанбул Екрем Имамоглу од главната опозициска Републиканска народна партија (РНП) во неделата зборуваше од врвот на автобус кога голема група од околу 200 демонстранти почнаа да фрлаат камења.

Имамоглу водеше кампања во име на лидерот на РНП и претседателски кандидат Кемал Киличдароглу, главниот предизвикувач на претседателот Реџеп Таип Ердоган, неколку дена пред претседателските и парламентарните избори во недела.

Тој тврди дека полицијата и претставниците на Ердоган во Ерзурум дозволиле нападот да продолжи.

„Овде има граѓани кои се повредени, а вие полицајци само стоите таму“, се слуша како вели Имамоглу на видеото од инцидентот. „Гувернеру на Ерзурум, градоначалник на Ерзурум, против тебе ќе поднесам кривична пријава“.

На видеото подоцна се гледа како Имамоглу го изнесува неговата придружба, автобусот заминува, а полицијата подоцна ја растера групата со водени топови.

Седум лица се повредени во инцидентот, изјави гувернерот на Ерзурум Окај Мемис.

Говорејќи на новинскиот канал „Хабер“ во понеделникот, министерот за правда Бекир Боздаг рече дека истрагата е во тек и дека досега се уапсени 13 лица.

Киличдароглу објави видео на социјалните мрежи по инцидентот во неделата во кој ги обвини одговорните дека се „милитаристичка коалиција“ која сака „да ги исплаши луѓето од гласачките кутии“.

Говорејќи на телевизиска програма подоцна во вечерните часови, министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу рече дека инцидентот е „шоу“.

„Провоцираат вакви инциденти. Потоа тие тврдат: „Тие ни го направија ова. Така ни направија“, рече тој. „Тие одржаа говор кој требаше да агитира, да ја испровоцира толпата“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Земјотрес во Турција!

Земјотрес со јачина од 3,3 степени според…

Неколку апсења за дрога во Скопје!

Низа апсења се случиле во текот на…

(Видео) Македонец фатен со 21 килограм амфетамин…

Државјанин на Македонија е приведен поради сомнение…

Земјотрес во централна Турција

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според…

Приведени пет странски работници од Турција и…

На 04.06.2024 во 12.30 часот, полициски службеници…