Објавено на:

Десетици авиони ја напуштија Украина: Зеленски смирува – тој и неговото семејство ќе останат

t

Претседателот на Украина Владимир Зеленски изјави дека неговото семејство е во земјата и дека во моментов нема намера да ја напушти.

„Моето семејство е секогаш со мене, секогаш со Украина. Јас сум претседател, мојата сопруга не е само жена, таа е прва дама. И таа мора да покаже со пример како треба да се однесуваат семејствата… Ова е многу важно за земјата и општеството“, рече Зеленски на прес-конференција со германскиот канцелар Олаф Шолц во Киев.


Зеленски додаде дека само на 13 февруари од Украина полетале 30 авиони.
„Мислам дека (да, во Украина) остануваат доверливи луѓе. Граѓаните на Украина остануваат и сакам да им се заблагодарам“, рече претседателот.

Тој ги повика пратениците на Врховната Рада кои ја напуштија земјата да се вратат во рок од 24 часа.

Треба да се вратат, во спротивно ќе треба да донесеме сериозни заклучоци и државата и раководството“, рече Зеленски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ексклузивно видео: Kако изгледа тунелот од кој…

Објавена снимка од тунелот од кој на…

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

Министерство за одбрана на Русија: Од почетокот…

Брифинг на Министерството за одбрана на Русија.…

Русија размислува да ги замени борците од…

Руските власти ќе ја проучуваат опцијата за…

Зеленски: Ѝ го скршивме ,,рбетот” на руската…

МУкраинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата…