Објавено на:

Десетици авиони ја напуштија Украина: Зеленски смирува – тој и неговото семејство ќе останат

t

Претседателот на Украина Владимир Зеленски изјави дека неговото семејство е во земјата и дека во моментов нема намера да ја напушти.

„Моето семејство е секогаш со мене, секогаш со Украина. Јас сум претседател, мојата сопруга не е само жена, таа е прва дама. И таа мора да покаже со пример како треба да се однесуваат семејствата… Ова е многу важно за земјата и општеството“, рече Зеленски на прес-конференција со германскиот канцелар Олаф Шолц во Киев.

Зеленски додаде дека само на 13 февруари од Украина полетале 30 авиони.
„Мислам дека (да, во Украина) остануваат доверливи луѓе. Граѓаните на Украина остануваат и сакам да им се заблагодарам“, рече претседателот.

Тој ги повика пратениците на Врховната Рада кои ја напуштија земјата да се вратат во рок од 24 часа.

Треба да се вратат, во спротивно ќе треба да донесеме сериозни заклучоци и државата и раководството“, рече Зеленски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сестрата на севернокорејскиот лидер ја обвини Украина…

Државниот медиум на Северна Кореја објави дека…

Блиску до пречекорување на црвените линии: Европската…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан вчера објави дека…

Разговарале Зеленски и Макрон: Се фокусирале на…

Володимир Зеленски имаше едночасовен разговор со неговиот…

Подготовки за офанзива: Украина нарача сто оклопни…

Украина нарачала 100 полски повеќенаменски оклопни возила „Росомак“,…

Зеленски и неколку европски лидери од Буча:…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска го…