Десничарската партија на Герт Вилдерс победи на изборите во Холандија

t

Партијата за слобода на Герт Вилдерс повеќе од двојно го зголеми своето присуство во холандскиот парламент.

Десничарската Партија за слободата (ПВВ) презеде командно водство на општите избори во Холандија, освојувајќи 35 парламентарни места во споредба со 26-те на Алијансата Зелено-лабуристи, според предвремената излезна анкета.

Објавено половина час по затворањето на гласањето во средата навечер, анкетата покажа дека ПВВ освои 35 места, алијансата Зелените лабуристи освои 26, а Народната партија за слобода и демократија (ВВД) на премиерот Марк Руте во пензија освои 23. Новоформираната Нов социјален договор, центристичка партија, се предвидува да дојде на четвртото место со 20 места.

Доколку резултатите останат непроменети, ПВВ ќе се појави како најголема партија во парламентот. Таа освои 17 места на општите избори во 2021 година, губејќи дел од гласовите на десницата на тогашниот Форум за демократија (ФвД). Сепак, излезната анкета во средата покажа дека FvD е на пат да изгуби пет од своите осум места.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Холандија продолжува да купува руски гас

Холандија купила над 200 милиони кубни метри…

Каевски: Неучество во техничка Влада на ВМРО-ДПМНЕ,…

Евентуално неучество на ВМРО-ДПМНЕ во техничката Влада…

Германската партија во подем е прогласена за…

Безбедносните служби во Саксонија тврдат дека AfD…

Дејли Мејл: Борис Џонсон размислувал за воен…

Екс-премиерот беше кажано дека е „збеснат“ откако…

(Видео) ЛИДЕРСКА СРЕДБА ВО ПОНЕДЕЛНИК! Ова се…

Уставни измени, претседателски и парламентари избори и…