Објавено на:

Детали за договорот меѓу Русија и Виетнам: Нема да влегуваат во сојузи едни против други!

t

Русија и Виетнам се договорија да не влегуваат во сојузи едни против други, се вели во заедничката изјава за продлабочување на партнерството објавена на веб-страницата на Кремљ.
„Русија и Виетнам не склучуваат сојузи или склучуваат договори со трети земји со цел да спроведат дејствија што се штетни за независноста, суверенитетот и територијалниот интегритет, како и за основните интереси на Русија. Виетнамските односи не се насочени против ниту една трета страна“, се вели во документот.

Заедничката изјава ги содржи и следните одредби:
– билатералните врски не подлежат на геополитички околности и се насочени кон зајакнување на мирот, стабилноста и безбедноста;
– Москва и Ханој имаат блиски или совпаѓачки позиции за многу меѓународни и регионални прашања;
– страните го поддржуваат развојот на соработката во нафтената и гасната индустрија, енергетиката, индустријата и во областа на дигиталните технологии;
– интеракцијата меѓу Русија и Виетнам во областа на одбраната и безбедноста зазема посебно место, таа не е насочена против трети земји;
– Неопходно е да се зголеми инвестициската соработка, вклучително и во областа на минералните суровини:
– беше одлучено да се забрза имплементацијата на проектот за изградба на Центарот за нуклеарна наука и технологија во Виетнам;
– Москва и Ханој ќе продолжат да ја развиваат соработката во борбата против меѓународниот тероризам и неговото финансирање.


Документот беше објавен по преговорите меѓу претседателите на Русија и Виетнам Владимир Путин и То Лам во Ханој. Самитот траеше околу час и половина.

Како што истакна То Лам, преговорите биле успешни, тој и Путин размениле мислења за многу области на соработка, меѓународни и регионални прашања.

Зборувајќи за глобалната агенда, претседателот на Виетнам нагласи дека Ханој се залага за еднаква и неделива безбедносна архитектура во азиско-пацифичкиот регион, заснована на меѓународното право и ја смета Москва за еден од нејзините приоритетни партнери.

Рускиот лидер, пак, ја нарече важна доследната транзиција кон порамнувања во национални валути.
Владимир Путин претходната вечер од Пјонгјанг пристигна во државна посета на Ханој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова провокативна изјава на Медведев: Русија да…

Русија треба да направи се за да…

Ердоган смета дека НАТО не треба да…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави…

Русија воспостави нова меѓународна награда за мир…

Во Русија е воспоставена нова меѓународна награда…

Вулин го демантира О’Брајан: Не извезуваме оружје…

Потпретседателот на Владата на Република Србија, Александар…

Индискиот премиер пристигна во посета на Москва

Премиерот на Индија Нарендра Моди пристигна во…