Детали за пукањето во Косово: Србите удриле во полициско возило, полицијата пукала за да ја неутрализира опасноста

t

Полициската единица која се наоѓала на контролниот пункт во Бистрица, општина Лепосавиќ, денеска се обидела да запре автомобил кој удрил во возило на косовската полиција, загрозувајќи ги животите на полицајците, кои пукале со цел да ја неутрализираат опасноста, соопшти косовската полиција на Фејсбук.
Осомничените со своето возило го напуштиле местото на настанот, додека истрагата за случајот се спроведува во соработка и координација со правосудните органи“, се вели во соопштението.

Во врска со случајот, полицијата на Косово го известила Полицискиот инспекторат на Косово за понатамошни постапки.

Како што се наведува во соопштението, на пунктот во Бистрица е распоредена полициска единица со цел одржување на редот и јавната безбедност, како и спречување на криминал и шверц.

ЛИНК од објавата на косовската полиција

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ ја зголемува социјалната помош за над…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави…

САД ја поздравуваат нормализацијата на односите меѓу…

 Портпаролката на Советот за национална безбедност на…

Германската влада до честитики за Косово и…

Портпаролот на германската влада Штефен Хебстрајт посочи…

Договорот од Охрид е гаранција за мирот…

Албанскиот претседател Бајрам Бегај ја поздрави, како што наведува…

Вучиќ: Нема да имплементирам ништо што значи…

Вучиќ, одговарајќи на новинарски прашања, посочи дека…