Дејли Мејл: Борис Џонсон размислувал за воен напад врз Холандија

t

Екс-премиерот беше кажано дека е „збеснат“ откако ЕУ се закани дека ќе спречи дози на вакцина против Ковид да влезат во Обединетото Кралство.

Поранешниот премиер на Обединетото Кралство, Борис Џонсон, побарал од воените советници да подготват планови за воена рација во холандска фабрика за вакцини „Ковид-19“ за да се извлечат 5 милиони дози AstraZeneca, тврди „Дејли мејл“.

Џонсон беше „налутен“ од дипломатските расправии со ЕУ откако Брисел се закани дека ќе спречи испраќање на дози на вакцината во Велика Британија од фабриката во март 2021 година, објави весникот во неделата, цитирајќи анонимни извори.

Во тоа време, ЕУ беше вмешана во спор со англо-шведската фармацевтска компанија околу имплементацијата на вакцината. AstraZeneca рече дека проблемите со производството значат дека може да испорача само околу една четвртина од планираните залихи во ЕУ и одби да ги пренасочи испораките од своите фабрики во Велика Британија.

Ова го поттикна Брисел да се закани дека ќе го забрани извозот на вакцината од сопствената територија, за што претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен тврдеше дека е неопходно за да се обезбеди „Европа да го добие својот фер удел“.

Џонсон, кој вети дека приоритетните групи во Обединетото Кралство ќе бидат целосно вакцинирани до средината на април 2021 година, потоа побара од воените советници да подготват планови за насилно враќање на дозите на вакцината од фабриката во Лајден, објави Дејли Меил.

„Премиерот беше бесен“, изјави дипломатскиот извор за весникот. „Тој им нареди на службениците да ги разгледаат сите опции за одговор, а тоа вклучуваше и барање од безбедносните служби да разгледаат дали има какви било опции за физички да одат и да ги земат вакцините од Холандија и да ги донесат овде“.

Вториот извор рече дека ЕУ, чии постапки ги опишаа како „трумповски“, не може „да го прифати фактот дека преговаравме за подобар договор со AstraZeneca… Тие (вакцините) беа ефективно украдени“.

Сепак, идејата беше напуштена откако Џонсон беше советуван дека спроведувањето на операција во воен стил за запленување на вакцините сериозно ќе ги поткопа односите со ЕУ. Тоа, исто така, ќе го загрози снабдувањето со идни дози вакцини од други места во блокот, рече Дејли Меил.

Се очекува Џонсон да се повика на спорот со ЕУ кога ќе даде докази за истрагата за Ковид во ОК во среда. Претходно беше објавено од „Тајмс“ дека поранешниот премиер ќе признае дека „несомнено направил грешки“ во неговото раководство за време на пандемијата. Сепак, тој исто така треба да тврди дека неговите постапки спасиле стотици илјади животи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Јужна Кореа најави парична помош за Украина,…

Јужна Кореја ќе и обезбеди на Украина…

Холандија има најкратка работна недела, луѓето работат…

Земја со најкратка работна недела е Холандија,…

САД и Британија изведоа нови напади над…

Соединетите Американски Држави и Велика Британија започнаа…

Холандија е пред формирање на влада преку…

Во Холандија е можно формирање на владина…