Дизелот поефтинува за 2,5 денари, од полноќ нови цени на горивата

t

Регулаторната комисија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,80 % во однос на одлуката од 8.11.2023 година.

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините 1,236 %, кај дизелот 3,669 %, кај екстра-лесното масло 4,540 % и кај мазутот намалувањето е 3,128 %.

Курсот на денарот во однос на доларот во изминатиот период по кој беа формирани цените со претходната пресметка е понизок 0,382 %.

Од 11.11.2023 година, од 00.01 часот, максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

моторен бензин „евросупер БС-95“ – 81 денар/литар; моторен бензин „евросупер БС-98“ – 83 денари/литар; дизел-гориво „евродизел БС (Д-Е V)“ – 78 денари/литар; масло за горење екстра-лесно 1 (ЕЛ-1) – 77,50 денари/литар; „мазут М-1 НС“ – 43,743 денари/килограм.

Малопродажните цени на „евродизелот (Д-Е V)“ и на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат 2,50 денара за литар.

Малопродажната цена на „мазутот М-1 НС“ се намалува и сега ќе изнесува 43,743 денари за килограм.

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и на „евросупер БС-98“ не се менуваат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Благ пораст на цените на храната на…

Цените на храната благо пораснаа во април,…

Месото во ЕУ за една година поскапело…

Во февруари годинава, цената на месото во…

Цените на суровата нафта достигнаа петмесечен максимум

Цените на суровата нафта се зголемија за…

Законот за нефер трговски практики да важи…

Дел од трговците и добавувачите сметаат дека…

Реформа во Грција ги намали цените на…

Потрошувачите во Грција ќе забележат намалувања на…