Дипломатски скандал: Кривокапиќ го врати црногорскиот МНР од посетата на Македонија

t

Според црногорските медиуми, црногорскиот премиер Здравко Кривокапиќ го вратил министерот за надворешни работи Ѓорѓе Радуловиќ од официјалната посета на Македонија.

Се проценува дека со овој потег Кривокапиќ сакал да ја „саботира посетата на министерот Радуловиќ на Македонија“, каде што, како што се наведува, требало да се сретне со највисоките функционери. Откако авионот во кој се наоѓал министерот Радуловиќ слетал во Македонија, тој бил известен дека неговата посета е откажана.

Медиумите посочуваат дека посетата официјално ја најавила тамошното МНР пред неколку дена. Се оценува дека ова е дипломатски скандал на тамошната Влада, бидејќи министерот требало да се сретне со претседателот Стево Пендаровски, како и со неговиот македонски колега Бујар Османи.

Според информациите на порталот ЦДМ, министерот Радуловиќ со делегација допатувал во Скопје, како што било објавено вчера во црногорските медиуми.

Според неофицијални информации, посетата нема да се оствари, па црногорската делегација ќе се врати дома без ниту една средба, иако биле потврдени.

Потсетуваме, откако вицепремиерот Дритан Абазовиќ на 17 јануари објави дека има намера да формира малцинска влада, во тек беше реконструкција на силите на политичката сцена, а министерот Радуловиќ застана на страната на движењето УРА и Абазовиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски на работна посета во САД

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, заедно со…

Поранешен косовски МНР го подбра Курти: Ја…

Поранешниот министер за надворешни работи на Косово,…

МНР ги охрабрува Македонците во Албанија слободно…

Министерството за надворешни работи (МНР) ги охрабрува…

Се огласи МНР: Еве зошто се протерани…

Министерството за надворешни работи на Република Македонија…

Тројца руски дипломати и еден руски свештеник…

Како што дознава Алмакос од потврдени извори…