Објавено на:

Диригент од Минхенската филхармонија отпуштен поради давање јавна поддршка на Путин

t

По ултиматумот кој градоначалникот на Минхен Дитер Рајтер му го даде на главниот диригент на Минхенската филхармонија Валериј Гергијев јавно да се огради од поддршката на Владимир Путин, што маестрото не го направи, тој доби отказ.

Според Њујорк Тајмс, Гергијев, и покрај повикот да го стори тоа, одбил јасно да ја осуди војната во Украина. Инаку, многу други културни институции во Европа ја прекинаа соработката со познатиот диригент.

Одлуките беа донесени брзо: 68-годишниот веднаш беше заменет со друг диригент на три концерти со Виенската филхармонија во познатата њујоршка Карнеги хол.

Извор: Фокус

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин најави одговор за влезот на Финска…

Хелсинки немаше „неволји“ со Москва со години,…

Трамп: Бајден со политичкиот прогон врз мене…

Рускиот претседател претходно изјави дека обвинението за…

Путин: Русија ќе спречи какво било странско…

Русија ќе спречи какво било странско мешање…

Макрон е подготвен да го обнови дијалогот…

Доколку претседателот Путин има сериозни предлози и…

Путин: Најверојатно Американците го разнесоа гасоводот „Северен…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…