Објавено на:

Диригент од Минхенската филхармонија отпуштен поради давање јавна поддршка на Путин

t

По ултиматумот кој градоначалникот на Минхен Дитер Рајтер му го даде на главниот диригент на Минхенската филхармонија Валериј Гергијев јавно да се огради од поддршката на Владимир Путин, што маестрото не го направи, тој доби отказ.

Според Њујорк Тајмс, Гергијев, и покрај повикот да го стори тоа, одбил јасно да ја осуди војната во Украина. Инаку, многу други културни институции во Европа ја прекинаа соработката со познатиот диригент.

Одлуките беа донесени брзо: 68-годишниот веднаш беше заменет со друг диригент на три концерти со Виенската филхармонија во познатата њујоршка Карнеги хол.

Извор: Фокус

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трагедија во Германија: Неправилно поставена статуа падна…

Гермнаската полиција сè уште истражува како едно…

Во Минхен марш против Г-7

Неколку илјади луѓе учествуваа на денешниот собир…

Дуда: Запрепастен сум од преговорите помеѓу Путин,…

Запрепастен сум од сите разговори со Путин,…

Путин му го плесна: Погрешната политика на…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека…

Дали се согласувате со Трас – Путин…

Министерката за надворешни работи на Обединетото Кралство…