Добро утро со Инфомакс: Пет најдобри утрински чаеви за да го започнете денот

t

После водата, чајот е вториот најпродаван пијалак на светот. Го пиеме поради тоа што го сакаме или поради што мораме, но сè повеќе луѓе одлучуваат да го заменат со други пијалаци, како кафето или вештачките сокови.

Најтешко е да се откажете од утринското кафе, но овие чаеви се најдобриот извор на кофеин и најдобриот начин да станете вљубеник во чајот.

1. Зелен чај
Ова е веројатно најпознатиот и најраспространетиот чај. Тој е создаден во Кина, а денес се одгледува и произведува во повеќе азиски земји. Постојат повеќе видови на зелен чај, но сите тие содржат 25-40 милиграми кофеин.

– Ве расонува

– Помогнува во борбата против канцер

– Подобро функционира мозокот

– Го намалува ризикот од дијабетес тип 2

– Ги согорува маснотиите

2. Црн чај
Црниот чај е најпопуларен во Велика Британија и САД. Тој има најголемо количество на кофеин, 40 – 60 милиграми по шоља.

– Го намалува нивото на холестеролот

– Го намалува ризикот од рак на јајниците

– Содржи флуор кој ги штити забите

– Лек за дијареа

– Ја подобрува циркулацијата на крвта

3. Бел чај
Белиот чај се преработува и се смета за најздравиот чај. Содржи најмлаку кофеин, 10-15 милиграми кофеин.

– Ги зајакнува коските и ги штити забите

– Спречува создавање на масни клетки

– Го регулира крвниот притисок

– Одличен е за борбата против глад

4. Чај од ѓумбир
Доколку наутро редовно пиете чај од ѓумбир во замена на кафе, првенствено ќе почувствувате подобрување на Вашиот систем за варење. Тој исто така, помага во борбата против болки во зглобовите.

– Го зајакнува имунолошкиот систем

– Ја подобрува циркулацијата

– Помага во борбата против стрес

– Помага во лошењето додека патувате

5. Камилица
Не заборавајте дека не е секој ден, ден кога треба да влетате со целата своја сила и дека она што сте го зацртале да го звршите што побрзо и што поуспешно.

– Ги ублажува менструалните болки, болките во желуднкот и симптомите на грчеви, подуеност, гастритис.

– Ги намалува болките во бубрегот, црниот дроб и жолчката

Информација плус: Доколку наутро се чувствувате исцрпено, особено на почетокот на пролетта и се чувствувате дека ниту еден чај не Ви дава доволно енергија, обидете се со кокосова вода. Таа ќе Ви обезбеди силна калиумска инекција, а содржи помалку шеќери од банана или соковите кои ги пиете наутро.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Арсовски до ВМРО-ДПМНЕ: Ако сте против…

Ако сте против Преспанскиот договор имате 80…

(Видео) ДКСК ОФОРМИ ПРЕДМЕТ ЗА МОЖНО ПРИКРИВАЊЕ…

ДКСК оформи предмет за Игор Јанушев и…

(Видео) Фатени со рачињата во медот: Кривични…

Кривична пријава по текст на Инфомакс Министерството…

Осудени фирмата и сопственикот кои го злоупотребија…

Познатиот микробиолог и актуелен советник во Советот…

(Видео) Африм Муча во живо за Инфомакс:…

Африм Муча, претставник на еден од синдикатите…